30 Eylül 2010 Perşembe

Google’da nasıl üst sıralarda yer alınır?


İnternetin hızla yaygınlaştığı ülkemizde herkes kıyısından kenarından websitesi olayına girmeye başladı. Her gün ülkemizde büyük umutlarla onlarca site açılıyor. Herkesin amacı kendine göre farklılık gösteriyor ancak hepsinin önünde de aynı sorun bulunuyor:

-"Emek verip açtığımız siteye nasıl ziyaretçi çekeriz?"

İşte cevabı:

Domain (alanadı)
Her şeyden önce kullandığınız ya da aldığınız alan adı sitenizin içeriğini yansıtmalı ve mümkün olduğunca kısa olmalı.

Title (sayfa başlığı)
Hazırladığınız sayfaların meta tag’ına yazacağınız sayfa başlığı o sayfanın içeriğine uygun biçimde en çok aranan kelimeleri ya da kelime gruplarını içermeli. Mesela bir mp3 siteniz olduğunu farz edelim. Kullanılması muhtemel üç başlığın değerlendirmesi şöyle olacaktır.

Türkiye’nin en iyi mp3 sitesi (kötü)
Yerli yabancı mp3ler (iyi)
En yeni yerli yabancı mp3ler (daha iyi)

Sayfa Sayısı
Sitenizin sayfa sayısı ne kadar fazla olursa (tabi bu sayfaların Google’da indexlenmiş olması gerektiğini unutmayın) aramalarda üst sırlarda ve sık çıkmanız o derece fazla olur. Ancak sayfa içeriği birebir aynı kalmak suretiyle farklı adlarda kaydedilen sayfaların Google’da pek işe yaramadığını belirtmeliyim.

Sayfa Adı
Sayfa adı da sayfa başlığı kadar önemli bir husustur. Diyelim ki xxx.com adlı bir siteniz var ve bu site için şarkıcı biyografilerini içeren bir sayfa açtınız. Bu sayfayı sarkici-biyografileri.html olarak adlandırmanız elbette ki yararınıza olacaktır.

Sitenizi Sık Sık Güncelleyin
Sitenizi ne kadar sık güncellerseniz Google Bot değişiklikleri anında fark eder ve sitenize sürekli olarak uğramaya ve yeni sayfaları daha sık güncellemeye başlar. Ayrıca daha sık güncellenen siteler her zaman daha üst sıralarda yer almayı hak eder.

Sitenizden Google’a Link Verin
Her ne kadar benim faydasını doğrudan görme imkanını bulamadığım bir yöntem olsa da yabancı makalelerde sıkça dile getirilen bir olaydır bu. Sitenizden mümkünse değişik sayfalarınızdan Google’a link vermeniz aramalarda üst sıralarda çıkabilmeniz için yabancı webmasterlar tarafından sıkça dile getirilmektedir.
Tepkiler:

0 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...